ESI12
Modern Methods of Time-Frequency Analysis II
September 10th to December 15th, 2012
Erwin Schroedinger Institute (Univ. Vienna)
 

Workshops:
klick on the title for more details!

17-21 SEP 2012
» [W1] Applied Coorbit theory
Participants:
  1. Luis Daniel Abreu (University of Coimbra) Portugal
  2. Dominik Bayer (Acoustics Research Institute, Austrian Academy of Sciences) AUSTRIA
  3. Jens Gerlach Christensen (Tufts University) UNITED STATES
  4. Stephan Dahlke (University of Marburg) GERMANY
  5. Filippo De Mari (DIMA) ITALY
  6. Ernesto De Vito (DIMA) ITALY
  7. Hans G. Feichtinger (NuHAG, Univ. Vienna) AUSTRIA
  8. Hartmut Fuehr (RWTH Aachen) GERMANY
  9. Philipp Grohs (ETH Zurich) SWITZERLAND
  10. Gérard Kerkyacharian (Université Denis Diderot) FRANCE
  11. George Kyriazis (University of Cyprus) CYPRUS
  12. Morten Nielsen (Aalborg University) DENMARK
  13. Margit Pap (Univ. Pecs and NuHAG )
  14. Pencho Petrushev (University of South Carolina) USA
  15. David Rottensteiner (Imperial College London) UK
  16. Yoshihiro Sawano (Kyoto University) JAPAN
  17. Benjamin Scharf (University Jena) GERMANY
  18. Catherine Schnackers (RWTH Aachen) GERMANY
  19. Gabriele Steidl (TU Kaiserslautern) GERMANY
  20. Gerd Teschke (Neubrandenburg University of Applied Sciences) GERMANY
  21. Tino Ullrich (Hausdorff Center for Mathematics) GERMANY
  22. Stefano Vigogna (Universitŕ degli Studi di Genova) ITALY
  23. Jan Vybiral (TU-Berlin) Germany
  24. Wen Yuan (Beijing Normal University) CHINA


08-12 OCT 2012
» [W2] Phase Retrieval
Participants:
  1. Radu Balan (University of Maryland ) USA
  2. Afonso Bandeira (Princeton University) USA
  3. Gregory Beylkin (University of Colorado at Boulder) USA
  4. Bernhard Bodmann (University of Houston) USA
  5. Jameson Cahill (University of Missouri) USA
  6. Martin Ehler (Helmholtz Zentrum Muenchen) GERMANY
  7. Albert C. Fannjiang (University of California) USA
  8. Hans G. Feichtinger (NuHAG, Univ. Vienna) AUSTRIA
  9. Matt Fickus (Air Force Institute of Technology, Wright-Patterson AFB) USA
  10. Stephane Jaffard (University of Paris) FRANCE
  11. Philippe Jaming (Université de Bordeaux) FRANCE
  12. Stephano Marchesini (Lawrence Berkeley National Laboratory) USA
  13. Dustin G. Mixon (Princeton University) USA
  14. Nathanael Perraudin (Acoustic research Institut (TU Vienna)) SWITZERLAND
  15. David Rottensteiner (Imperial College London) UK
  16. Michael Ruzhansky (Imperial College, London) UK
  17. Peter Soendergaard (Technical University of Denmark) DENMARK
  18. Thomas Strohmer (University of California, Davis) USA
  19. Sergey Tikhonov (ICREA and CRM) SPAIN
  20. Irene Waldspurger (Ecole Normale Superieur, Paris) FRANCE
  21. Yang Wang (Michigan State University) USA


15-19 OCT 2012
» [W3] Phase space methods for pseudo-differential operators
Participants:
  1. Radu Balan (University of Maryland ) USA
  2. Dominik Bayer (Acoustics Research Institute, Austrian Academy of Sciences) AUSTRIA
  3. Arpad Benyi (Western Washington University) USA
  4. Abdesslam Boulkhemair (Université de Nantes) FRANCE
  5. Elena Cordero (University of Torino) ITALY
  6. Maurice de Gosson (NuHAG-Fakultät für Mathematik, Wien) AUSTRIA
  7. Maarten V. deHoop (Purdue University) USA
  8. Julio Delgado (Imperial College London) UNITED KINGDOM
  9. Hans G. Feichtinger (NuHAG, Univ. Vienna) AUSTRIA
  10. Martina Glogowatz (University of Vienna) AUSTRIA
  11. Christopher Heil (Georgia Tech.) USA
  12. Sigrid Bettina Heineken (University of Buenos Aires) ARGENTINA
  13. Stephane Jaffard (University of Paris) FRANCE
  14. Nicolas Lerner (Université Paris) FRANCE
  15. Eugenia Malinnikova (Norwegian Technical University Trondheim) NORWAY
  16. Marius Mantoiu (Univ. Santiago de Chile und Romanian Academy of Sciences) CHILE
  17. Hrushikesh Mhaskar (California Institute of Technology, Claremont Graduate University) UNITED STATES
  18. James Oldfield (University College London) UNITED KINGDOM
  19. Alberto Parmeggiani (University of Bologna) ITALY
  20. Goetz Pfander (Jacobs University Bremen) GERMANY
  21. Luigi Rodino (University Torino) ITALY
  22. David Rottensteiner (Imperial College London) UK
  23. Michael Ruzhansky (Imperial College, London) UK
  24. Mitsuru Sugimoto (University of Nagoya) JAPAN
  25. Sergey Tikhonov (ICREA and CRM) SPAIN
  26. Joachim Toft (Linnaeus University) SWEDEN
  27. Rodolfo H. Torres (University of Kansas) UNITED STATES
  28. Ville Turunen (Aalto University) FINLAND
  29. Baoxiang Wang (Peking University) CHINA
  30. Timothy Wertz (University of California) USA
  31. Jens Wirth (University of Stuttgart) GERMANY
  32. Ingo Witt (University of Goettingen) GERMANY


12-16 NOV 2012
» [W4] Wavelet methods in scientific computing
Participants:
  1. Silvia Bertoluzza (CNR, Torino) ITALY
  2. Claudio Canuto (Polytechnic University of Torino) ITALY
  3. Stephan Dahlke (University of Marburg) GERMANY
  4. Hans G. Feichtinger (NuHAG, Univ. Vienna) AUSTRIA
  5. Massimo Fornasier (TU Munich) GERMANY
  6. Ulrich Friedrich (Philipps-University Marburg) GERMANY
  7. Wolfgang Hackbusch (Max-Planck-Institut ) GERMANY
  8. Helmut Harbrecht (University of Basel) SWITZERLAND
  9. Sebastian Kestler (University of Ulm) GERMANY
  10. Nicholas Kevlahan (McMaster University) CANADA
  11. Stephane Kinzel (Philipps-University Marburg) GERMANY
  12. Angela Kunoth (University of Paderborn) GERMANY
  13. Stig Larsson (Chalmers University of Technology) SWEDEN
  14. Dominik Lellek (Philipps-University Marburg) GERMANY
  15. Peter Maass (University of Bremen) GERMANY
  16. Marius Mantoiu (Univ. Santiago de Chile und Romanian Academy of Sciences) CHILE
  17. Thorsten Raasch (Johannes Gutenberg University) GERMANY
  18. Reinhold Schneider (TU Berlin) GERMANY
  19. Peter Soendergaard (Technical University of Denmark) DENMARK
  20. Rob Stevenson (University of Amsterdam) NETHERLANDS
  21. Anita Tabacco (Polytechnic University of Torino) ITALY
  22. Gerd Teschke (Neubrandenburg University of Applied Sciences) GERMANY
  23. Gantumur Tsogtgerel (McGill University) CANADA


19-23 NOV 2012
» [W5] Operator algebras and time-frequency methods
Participants:
  1. Alan Carey (Australian National University) AUSTRALIA
  2. Trond Digernes (NTNU, Trondheim) NORWAY
  3. Hans G. Feichtinger (NuHAG, Univ. Vienna) AUSTRIA
  4. Michael Frank (HTWK Leipzig) GERMANY
  5. Paolo Gibilisco (Universitŕ Tor Vergata) ITALY
  6. Harald Grosse (University of Vienna) AUSTRIA
  7. Mijail Guillemard (TU Berlin) GERMANY
  8. Andreas Klotz (TU Vienna) AUSTRIA
  9. Giovanni Landi (University of Triest) ITALY
  10. Michael Leinert (Universität Heidelberg) GERMANY
  11. Hanfeng Li (University of Buffalo) USA
  12. Franz Luef (UC Berkeley) USA
  13. Markus Neuhauser (RWTH Aachen) GERMANY
  14. Judith Packer (University of Colorado) USA
  15. Vern Paulsen (University of Houston) USA
  16. Benjamin Purkis (University of Colorado) USA
  17. Iain Raeburn (University of Wollongong) AUSTRALIA


03-07 DEC 2012
» [W6] Time-frequency methods for the applied sciences
Participants:
  1. Joakim Andén (CMAP, Ecole Polytechnique) FRANCE
  2. Peter Balazs (Acoustics Research Institute) AUSTRIA
  3. Sebastiano Barbieri (Saarland University) GERMANY
  4. Gilles Chardon (Acoustic Research Institute) AUSTRIA
  5. Wojciech Czaja (University of Maryland) USA
  6. Laurent Daudet (Université Pierre et Marie Curie) FRANCE
  7. Philippe Depalle (McGill University, Montreal) CANADA
  8. Jan Diepenbrock (LIN & Experimental Audiology Magdeburg) GERMANY
  9. Monika Dörfler (Nuhag, University of Vienna) AUSTRIA
  10. Gianpaolo Evangelista (Liköping University) SWEDEN
  11. Cédric Févotte (Télécom ParisTech) FRANCE
  12. Patrick Flandrin (ENS Lyon) FRANCE
  13. Arthur Flexer (Austrian Research Institute for Artificial Intelligence) AUSTRIA
  14. Thomas Grill (OFAI) AUSTRIA
  15. Jonathan Harrington (University of Munich) GERMANY
  16. Volker Hohmann (University of Oldenburg) GERMANY
  17. Nicki Holighaus (University of Vienna) AUSTRIA
  18. Andre Holzapfel (University of Crete) GREECE
  19. Christian Kasess (Acoustics Research Institute) AUSTRIA
  20. Matthieu Kowalski (Univ Paris-Sud) FRANCE
  21. Piotr Majdak (Acoustics Research Institute) AUSTRIA
  22. Ewa Matusiak (University of Vienna) AUSTRIA
  23. Saso Musevic (Universitat Pompeu Fabra) SPAIN
  24. Thibaud Necciari (ARI, Vienna) AUSTRIA
  25. Harold OMER (LATP) FRANCE
  26. Roman Ozdobinski (Brno University of Technology) CZECH REPUBLIC
  27. Goetz Pfander (Jacobs University Bremen) GERMANY
  28. Mark Plumbley (University of London) UK
  29. Pavel Rajmic (Brno University of Technology) CZECH REPUBLIC
  30. Nam Sangnam (LATP)
  31. Jiri Schimmel (Brno University of Technology) CZECH REPUBLIC
  32. Kai Siedenburg (Humboldt University Berlin) GERMANY
  33. Filip Sroubek (Institute of Information Theory and Automation, AS CR) CZECH REPUBLIC
  34. Diana Stoeva (Accoustics Research Institute, Vienna) BULGARIA
  35. Bruno Torresani (Aix-Marseille Université) FRANCE
  36. Gino Angelo Velasco (University of the Philippines) PHILIPPINES
  37. Emmanuel Vincent (INRIA, Centre de Rennes) FRANCE
  38. Patrick Wolfe (Harvard University) USA
  39. Hau-Tieng Wu (Princeton University) USA

longterm visitors:
  1. Arash Ghaani Farashahi (NuHAG) IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
  2. Jeff Hogan (University of Newcastle) AUSTRALIA
  3. Wolodymyr R. Madych (Univ. of Connecticut) USA
  4. Krzystof Nowak (Temple University) USA

designed by -hSc-