print

aitsi

Derived from:ai- (Gv.)
Related lexemes:aille, ailñe, aiskemane, aiṣṣeñca, anāyätte, āyu*, aiṣälle
Derived lexemes:
Language:TB
Equivalent in TA:
Word class:Noun
Word subclass:Infinitive

Noun

Stem:Subjunctive
Stem class:I
Inflection class:
Nom. sg. (masc.):-i
Obl. sg. (masc.):-i
Case:Nominative, Oblique
Number:Singular
Gender:Alternant

Inflectional paradigm

  Singular Dual Plural
Nom. aitsi
Obl. aitsi
Voc.
Gen.
Loc.
Abl.
All.
Perl.
Instr.
Com.
Caus.

Occurrence (18)

  1. IOL Toch 281 | a2 | 2: /// aṣāṃ aitsi : mā(rgavārgṣe) ///
  2. PK AS 4A | a4 | 6: ... ; trai śaiṣentso tarnene ; aṣāṃ aitsi : #25a mārgavārgṣe kauṃ śpālmeṃ ; ...
  3. PK AS 6B | a2 | 8: ... pacera ; mā cämpmoñ toṃ skwanma aitsi 76 p(a)pāṣṣorñe pāṣtär ksa ; indri(nta)
  4. PK AS 7E | b1 | 11: ... – ; spe)lk(e) yamaskeṃ ; āyor aitsi alloṅkna wat ; yāmtsi krenta yā(mornta ...
  5. PK AS 7E | b5 | 8: ... kärtsauñeṃtse tatākaṣ : #9c āyor no aitsi ; lāre tatākar ; entsesñeṣṣe sananämpa ...
  6. PK AS 7F | a1 | 8: ... waraṣälñesa ; āklyisa añmantse ; āyor aitsi ṣek cäñcan-me ; rilñecci no mäskenträ ...
  7. PK AS 7F | a2 | 9: ... eśne wawālaṣ ; mā cäñcan-me āyor aitsi ; olypotse śateñ no : #11b ...
  8. PK AS 7F | a4 | 8: ... entse lāre mäsketär-ne ; m= āyor aitsi cäñcan-ne : #12b te ṣarmtsa wnolmi ...
  9. PK AS 7F | a5 | 17: ... śāte mäsketrä ; cäñcan-ne ṣpä āyor aitsi ; /// #13a (kuse su tne ...
  10. PK AS 7F | b1 | 18: ... entseṣṣe ṣpä mā cäñcan-ne ; āyor aitsi alyeṅkäṃ(ts :) #14a ///
  11. PK NS 28 | b6 | 15: ... ; trai śaiṣentso ta)rnene ; aṣāṃ aitsi : #19a mārgavārgṣe kauṃ śpā(lmeṃ) ///
  12. THT 23 | a7 | 8: ... po spelkkesa : pelaik(n)e klyauṣtsi āyor aitsi ṣek añmassu : pelaikneṣṣana naumiyenta kāratsiśco ...
  13. THT 68 | a5 | 2: /// r aitsi cam(päṃ) ///
  14. THT 281 | a4 | 5: sa soytsi preke : śäpt aitsi kleśänmats epre /// /// ke preke ...
  15. THT 281 | b4 | 8: ... ṣpikaisa saitsī pre /// /// mpālskoñeṣṣe aitsi karak preke : tsirauñeśämñe po preścyanne ...
  16. THT 337 | a1 | 16: ... ṣamāne ṣañ ṣarsa naumi(ye ta)läṣṣäṃ watkäṣṣäṃ aitsi su naumi(ye) pästä(rkana)
  17. THT 374.c | b4 | 2: /// piṃtwāt aitsi añmaññīta(r) ///
  18. THT 567 | b3 | 6: /// tarnesa laṃ po kektseñ wäntanañc aitsi ṣ mā – ·p·

http://www.univie.ac.at/tocharian/?aitsi
Output automatically generated on Mon, 2014-04-21, 16:54:23.
Page last edited on Mon, 2013-07-08, 17:44:16, by Melanie Malzahn. Version 6.
Page created on Fri, 2012-02-10, 18:25:44, by Melanie Malzahn.