print prev. next

aitsi

Word class:Noun
Word subclass:Infinitive
Language:TB
Derived from:ai- (Gv.)
Related lexemes:aille, ailñe, aiskemane, aiṣṣeñca, anāyätte, āyu*, aiṣälle

Noun

Inflection class:
Nom. sg. (masc.):-i
Obl. sg. (masc.):-i
Case:Nominative, Oblique
Number:Singular
Gender:Alternant

Inflectional paradigm

  Singular Dual Plural
Nom. aitsi
Obl. aitsi
Voc.
Gen.
Loc.
Abl.
All.
Perl.
Instr.
Com.
Caus.

Occurrence (18)

  1. IOL Toch 281 a2: /// aṣāṃ aitsi : mā(rgavārgṣe) ///
  2. PK AS 4A a4: pelaikne trai śaiṣentso tarnene aṣāṃ aitsi : mārgavārgṣe kauṃ śpālmeṃ paiykalyñesa stamoy ...
  3. PK AS 6B a2: ... cmelaṣṣi pacera mā cämpmoñ toṃ skwanma aitsi 76 p(a)pāṣṣorñe pāṣtär ksa indri(nta)
  4. PK AS 7E b1: ... – – – spe)lk(e) yamaskeṃ āyor aitsi alloṅkna wat yāmtsi krenta yā(mornta 7) ...
  5. PK AS 7E b5: ... lwāke kärtsauñeṃtse tatākaṣ : āyor no aitsi lāre tatākar entsesñeṣṣe sananämpa mā palsko ...
  6. PK AS 7F a1: ... (tänmaskentra :) waraṣälñesa āklyisa añmantse āyor aitsi ṣek cäñcan-me rilñecci no mäskenträ 10 ...
  7. PK AS 7F a2: ... attsaik eśne wawālaṣ mā cäñcan-me āyor aitsi olypotse śateñ no : kuse su ...
  8. PK AS 7F a4: ... no entse lāre mäsketär-ne m= āyor aitsi cäñcan-ne : te ṣarmtsa wnolmi śateñ ...
  9. PK AS 7F a5: ... wnolme śāte mäsketrä cäñcan-ne ṣpä āyor aitsi /// (kuse su tne wnolme kre(n)tä(ṃ)
  10. PK AS 7F b1: ... mäsketrä entseṣṣe ṣpä mā cäñcan-ne āyor aitsi alyeṅkäṃ(ts :) ///
  11. PK NS 28 b6: ... paramārthä pelaikne trai śaiṣentso ta)rnene aṣāṃ aitsi : mārgavārgṣe kauṃ śpā(lmeṃ) ///
  12. THT 23 a7: ... po spelkkesa : pelaik(n)e klyauṣtsi āyor aitsi ṣek añmassu : pelaikneṣṣana naumiyenta kāratsiśco ...
  13. THT 68 a5: /// (āyo)r aitsi cam(päṃ) ///
  14. THT 281 a4: sa soytsi preke : śäpt aitsi kleśänmats epre /// /// ke preke ...
  15. THT 281 b4: ... ṣpikaisa saitsī pre /// /// mpālskoñeṣṣe aitsi karak preke : tsirauñeśämñe po preścyanne ...
  16. THT 337 a1: ... ṣamāne ṣañ ṣarsa naumi(ye ta)läṣṣäṃ watkäṣṣäṃ aitsi su naumi(ye) pästä(rkana)
  17. THT 374.c b4: /// piṃtwāt aitsi añmaññīta(r) ///
  18. THT 567 b3: /// tarnesa laṃ po kektseñ wäntanañc aitsi ṣ mā – ·p·

http://www.univie.ac.at/tocharian/?aitsi
Output automatically generated on Fri, 2015-07-31, 19:33:49 (CEST).
Page last edited on Thu, 2015-07-02, 10:37:08 (CEST), by Bernhard Koller. Version 7.
Page created on Fri, 2012-02-10, 18:25:44 (CET), by Melanie Malzahn.